Septembrie 05, 2023
Atletul moldovean Andrian Mardare a ocupat locul 2 la turneul de la Berlin
Atletul moldovean Andrian Mardare a ocupat locul 2 la turneul de Ranking World Athltetics Continental Tour de la Berlin. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Comitetului național olimpic și sportiv din Republica Moldova.

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Sulițașul Andrian Mardare a înregistrat rezultatul 81.37 metri, fiind întrecut de germanul Julian Weber (84.09).

Menționăm că recent, la sfârșitul lunii august, Andrian Mardare a ocupat locul 11 în finala probei de aruncare a suliței la Campionatul Mondial de la Budapesta. Sportivul a înregistrat rezultatul 79.66 metri.

În iulie, Mardare a câștigat turneul Europe Silver Meeting de la Madrid. Tot în iulie, Andrian Mardare a câștigat și turneul din Marsilia, Franța.

În luna iunie, atletul moldovean Andrian Mardare a cucerit bronzul la Jocurile Europene de la Cracovia, Divizia a doua.

Potrivit reprezentanților Comitetului național olimpic și sportiv, Andrian Mardare are 28 de ani.