Februarie 14, 2024
Luptătorul moldovean Artiom Deleanu a cucerit medalia de aur la Campionatul European de lupte

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Luptătorul de stil greco-roman Artiom Deleanu (55 kg) a cucerit medalia de aur la Campionatul European de lupte rezervat seniorilor, care se desfășoară în România, transmite MOLDPRES.

Sportivul moldovean a reușit să-l învingă în marea finală pe reprezentantul Azerbaidjanului, prin tuș. Pentru a accede în final, Artiom Deleanu l-a învins cu scorul de 5:1 pe un adversar din Bulgaria, iar în semifinală a trecut cu scorul de 2:2 de un luptător din Armenia.

La aceeași competiție, pentru medalia de bronz a luptat și maestrul internațional al sportului Alexandrin Guțu, care a cedat în fața adversarului din Rusia, clasându-se pe locul V.

Sportivii au fost ghidați de antrenorii lotului național Mihail Cucu și Roman Zgardan.

Campionatul European de lupte se desfășoară în România în perioada 12-18 februarie.