Iunie 21, 2023
Victorie istorică. Naționala Moldovei la fotbal a învins Polonia cu scor 3-2
Echipa națională de fotbal a Moldovei a învins-o pe selecționata Moldovei cu scor 3-2. Meciul a fost disputat în cadrul preliminariilor Campionatului European, grupa E.

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Meciul dintre Moldova și Polonia a avut loc pe 20 iunie, la Chișinău.

Victoria „Tricolorilor” a fost una surprinzătoare întrucât în prima repriză naționala poloneză conducea cu 0-2.

Arkadiusz Milik a deschis scorul pentru Polonia, în minutul 12, din pasa lui Lewandowski. Cei doi atacanți au făcut schimb de roluri, iar Robert a dus scorul la 2-0 în minutul 34, cu un șut plasat, după pasa lui Milik.

Moldova a reușit șocul în repriza a doua.

Ion Nicolaescu a marcat în minutul 48, cu un șut din marginea careului. Vârful moldovean a reușit „dubla” cu o execuție din afara careului, la firul ierbii, și a egalat situația pe tabelă. Moldovenii nu s-a mulțumit cu remiza și au produs marele șoc al preliminariilor.

(FOTO) Victorie istorică. Naționala Moldovei la fotbal a învins Polonia cu scor 3-2

Vladyslav Baboglo a trimis imparabil cu capul în poarta lui Szczesny, din centrarea lui Maxim Cojocaru, în minutul 85. Moldova a trecut peste Polonia în grupa E, 5 puncte față de 3. Moldovenii sunt pe locul 3, după Cehia (locul 1) și Albania (2).

Pentru Moldova au jucat și doi jucători din Liga 1. Vitalie Damașcan (Voluntari) a fost titular în atac și a fost înlocuit la pauză cu Virgiliu Postolachi (UTA).

De menționat că în tribune a fost zărit, urmărind meciul și ambasadorul SUA la Chișinău, Kent Logsdon.