Februarie 21, 2023
Radu Albot a revenit în TOP 100 mondial. Ce sumă a încasat pentru reușita de la Delray Beach
Cel mai bun tenisman moldovean, Radu Albot, a revenit în top 100 a celor mai buni jucători din ATP după o evoluție superbă la turneul de la Delray Beach, unde a ajuns până în semifinale.

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Săptămâna trecută, Radu Albot, a participat la turneul ATP de la Delray Beach, unde a devenit campion în anul 2019, transmite tv8.md

După victorii cu Fernando Verdasco și Aleksandar Vukic, Albot a trecut în sferturi de al doilea favorit al competiției, americanul Tommy Paul.

Jucătorul moldovean a avut nevoie de doar o oră și 17 minute pentru a trece cu un dublu 6-2 de adversarul care anul trecut obținea victorie în fața lui Rafael Nadal la Mastersul de la Paris.

În semifinale, Radu Albot s-a duelat pentru a treia oară în carieră cu sârbul Miomir Kecmanovic, în fața căruia avea o victorie și un eșec.

Numărul 4 al competiției avut însă câștig de cauză, scor 7-6, 3-6, 6-2, după o partidă care a durat două ore și 30 de minute.

Pentru prezența în semifinale, Radu Albot a fost recompensat cu un cec în valoare de 108.000 dolari și 180 de puncte ATP.

Mai mult, în urma acestei ascensiuni, Albot este din această săptămână pe locul 99 în clasamentul mondial.