Moldova urcă pe podium la Europenele U-17 de lupte. Două medalii de bronz pentru sportivii noștri Republica Moldova a obținut primele medalii la Campionatul European de lupte U-17, competiție care are loc în aceste zile la Samokov. Performerii delegației naționale au fost luptătorii de stil greco-roman Vadim Țarelunga și Vlad Duminică, care au cucerit câte o medalie de bronz.
Prima distincție a fost adusă de Vadim Țarelunga, în categoria de până la 51 de kilograme. Sportivul moldovean s-a impus în finala mică în fața polonezului Oliwier M. Bialasek, cu scorul de 6-1, adjudecându-și astfel locul pe podiumul european.
Până la duelul decisiv pentru bronz, Vadim Țarelunga i-a învins categoric pe ungarul Sandor Daniel Kurdi, scor 8-0, și pe grecul Georgios Chondronasios, scor 9-5. Rezultatul confirmă forma excelentă a luptătorului moldovean, care și anul trecut a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial rezervat aceleiași categorii de vârstă.
A doua medalie de bronz pentru Republica Moldova a fost obținută de Vlad Duminică, în categoria de 60 de kilograme. În finala mică, acesta l-a învins fără drept de apel pe croatul David Koic, scor 10-1.
Drumul lui Vlad Duminică spre podium a inclus mai multe victorii importante. În calificări, moldoveanul a trecut de reprezentantul României, Alexandru Ilie-Lungu, cu 6-2, apoi l-a învins pe cehul Simon Sebecek, scor 4-3. În recalificări, sportivul nostru a dominat confruntarea cu azerul Elmir Charkazov, pe care l-a învins cu 8-0.
Foarte aproape de podium au fost și alți doi reprezentanți ai Republicii Moldova. Mihai Codimschi, la categoria de 45 kg, și Vladislav Vasilevschi, la categoria de 92 kg, au încheiat competiția pe locul al cincilea.
Participarea lotului național de lupte la Campionatul European U-17 a fost posibilă datorită sprijinului financiar oferit de Ministerul Educației și Cercetării.