Ion Suruceanu confirmă că viitorul ministru al Culturii îi este nepot: „Mă mândresc cu el” Interpretul Ion Suruceanu a confirmat public faptul că Dan Suruceanu, propus pentru funcția de ministru al Culturii în noua echipă guvernamentală prezentată de premierul desemnat Vasile Tofan, face parte din familia sa.
Într-un videoclip distribuit pe rețelele de socializare, maestrul a declarat că Dan Suruceanu este fiul fratelui său mijlociu, regretatul Trofim Suruceanu, fost profesor la Școala de Muzică „Ștefan Neaga”.
„Suntem rude, e feciorul fratelui mijlociu, răposatul frate, fost profesor la Ștefan Neaga, Trofim Suruceanu. Dan e feciorul lui și nepotul meu cu care mă mândresc și vreau în continuare să-mi ofere marea posibilitate să mă mândresc cu el”, a spus interpretul Ion Suruceanu.
Artistul a subliniat că privește cu mândrie parcursul profesional al nepotului său și și-a exprimat speranța că acesta își va continua activitatea astfel încât să îi confirme încrederea și aprecierea.