Iunie 13, 2025
Cineaștii au ieșit la protest: „Facem film acasă”. Ce le-a răspuns ministrul culturii

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Cineaștii au protestat ieri, 12 iunie, în fața Guvernului, intitulându-și acțiunea „Facem film acasă”. Aceștia au cerut revizuirea Legii Cinematografiei și susținere concretă pentru dezvoltarea industriei filmului autohton.

Președintele Uniunii Cineaștilor din Moldova, Virgiliu Mărgineanu, a subliniat necesitatea investițiilor în noua generație de regizori și scenariști. Potrivit lui, viitorul cinematografiei moldovenești depinde direct de sprijinul acordat tinerilor autori și de crearea condițiilor pentru realizarea lor profesională, scrie ipn.md.

Ministrul Culturii, Sergiu Prodan, a ieșit în fața protestatarilor și a declarat că prioritatea principală este, în prezent, crearea Fondului Național al Cinematografiei.

„Fără un astfel de fond, nu este posibilă dezvoltarea sistemică a domeniului. Am început deja procesul de constituire a acestuia”, a declarat el.

Prodan a precizat că cinematografia este un domeniu special, în care procesele de producție sunt de lungă durată și nu se încadrează întotdeauna în cadrul planificării bugetare tradiționale. Acest lucru explică, potrivit lui, încetinirea reformelor.

În urma dialogului, participanții la protest și reprezentanții Ministerului au convenit să continue discuțiile. Uniunea Cineaștilor urmează să prezinte propuneri concrete și observații la proiectul de modificare a Legii cinematografiei.



concurs
Știri recente
citeste și
SQL exec time = 0.46108269691467